Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες της Σχολής μας, οι οποίοι κέρδισαν το 1ο Βραβείο στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό: «Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» στην Κατηγορία Project με το έργο «Κυπριακά Ζυμώματα».

Συγκεκριμένα, στον διαγωνισμό αυτό συμμετείχαν οι:

Αλέξανδρος Γρέβιας, Κωνσταντίνος Κατσαρίδης του ΕΜ1,

Άγγελος Στυλιανού, Γιώργος Δημητρίου, Πάρης Ομήρου του ΞΕ1αβ,

Βιτάλιος Οικονομίδης του ΘΞΜ1,

Ευριδίκη Δημητρίου, Αντρέας Λόγκρας, Ιωάννης Δημητρίου, Μαρία Χαραλάμπους του ΘΞΜ2,

Ιωάννα Καβάζη, Νταλίλα Μιχαήλοβα Μιροσλάβοβα, Άντρεα Ραλούκα Παναιτοαια, Νικόλας Νεάρχου, Κωνσταντίνος Δημητρίου του ΞΕ3Δ,

Ναταλία Αναστασιάδου, Χαρά Ευριπίδου, Χριστίνα Μαρία Ιωαννίδου, Ηλίας Ηρακλέους, Ευριπίδης Λόη του ΞΕ3Ε.

Με μοναδικό κίνητρο την αγάπη τους για την παράδοση ερεύνησαν το θέμα του ψωμιού και των παραδοσιακών ζυμωμάτων. Συνεργάστηκαν με μαθητές και μαθήτριες του Ειδικού Σχολείου του Αποστόλου Λουκά της Λεμεσού και του Δημοτικού Σχολείου του Τσερίου Β της Λευκωσίας, μελετήσανε βιβλιογραφικές και ψηφιακές πηγές, επισκεφθήκανε εκθεσιακούς χώρους, όσο οι συνθήκες της πανδημίας το επέτρεπαν και πήρανε συνέντευξη από τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες!

Συγχαρητήρια και στους/στις εκπαιδευτικούς της Σχολής μας, οι οποίοι στάθηκαν καθοδηγητές και συνταξιδιώτες αυτού του δημιουργικού και ευχάριστου ταξιδιού! Συγχαρητήρια στον/στη(ν):

Καλλιόπη Βαρνιώτη, Φιλόλογο

Χρίστο Καραολή, καθηγητή Ξενοδοχειακών