Λειτουργία Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής (Σ.Ε.Α.)

Αγαπητοί γονείς,
Αγαπητοί κηδεμόνες,

Δεδομένης της αναστολής της λειτουργίας των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, επιθυμώ να σας πληροφορήσω ότι ο καθηγητής της Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής (Σ.Ε.Α.), σύμφωνα με σχετικές οδηγίες της οικείας Επιθεώρησης και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση του Σχολείου μας, θα εργάζεται με τους μαθητές και τις οικογένειές τους μέσω MS ΤΕΑΜS κατά τη διάρκεια του ωραρίου της λειτουργίας του Σχολείου.

Σας ενημερώνω, επιπλέον, ότι λόγω των ιδιαίτερων σημερινών συνθηκών, της στενότητας των χρονικών πλαισίων σε συνδυασμό με τις επικείμενες Δηλώσεις των μαθητών του A’ έτους, αλλά και της διαφοροποιημένης εργασίας που έχει να εκτελέσει ο καθηγητής Σ.Ε.Α. σχετικά με τα διάφορα θέματα των μαθητών και τέλος, των ιδιαιτέρων συνθηκών που παρουσιάζονται στη σχολική μονάδα, ο καθηγητής Σ.Ε.Α. ,για την άσκηση του όλου έργου του, μπορεί να προβαίνει σε συνδυασμό ομαδικών και ατομικών συνεντεύξεων. Επιπρόσθετα, οι συνεντεύξεις ή οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία θα πραγματοποιούνται καθ΄ όλη τη διάρκεια του ωραρίου της λειτουργίας του Σχολείου.

Πέρα από τις πιο πάνω οργανωμένες ατομικές ή ομαδικές συνεντεύξεις, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να αιτηθούν συνεργασία από τον καθηγητή Σ.Ε.Α., οποιαδήποτε στιγμή παρουσιαστεί ανάγκη, πάντα μέσα στο πλαίσιο του ωραρίου της λειτουργίας του Σχολείου.

Τέλος, σας παροτρύνω να επισκέπτεστε τακτικά την Ιστοσελίδα του Σχολείου μας και σας βεβαιώνω ότι ο καθηγητής Σ.Ε.Α. βρίσκεται στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε θέμα χρειαστεί.